Nesuď knihu podle obálky! Jenže není to s hezkou obálkou přeci jen o něco lepší? Nám, když se obálka opravdu líbí, bereme pak knihu i jako výstavní kousek do knihovny. A krásný příběh v krásném obalu, to je 100% radost. Ke každému příběhu se ale hodí něco jiného a dneska se koukneme na to, jak vzniká obálka ilustrovaná. Vyzpovídali jsme proto Terezu Basařovou, která už pro Albatros Media nějaké ty obálky vytvořila.
Ahoj Terezo! Ty se živíš jako ilustrátorka a fanoušci Humbooku tě můžou znát díky některým tvým obálkám. Z young adult titulů jsou to třeba Opak věčnosti, Ženy, co se nedaly, nebo nejnovější Navždycky. Jak ses k ilustrování dostala?
Kreslení jsem se sice věnovala už od malička, ale to, že bych se chtěla živit něčím kreativním, jsem si uvědomila vlastně až docela „pozdě“, během magisterského studia na FSV UK. To mě sice bavilo, ale čím dál víc jsem si uvědomovala, že práce v akademické sféře nebo v oboru mezinárodních vztahů asi není tak úplně pro mě. Po státnicích jsem se s partnerem přestěhovala do Sydney a narazila jsem tam na školu, která nabízela studijní obor grafický design–ilustrace. Řekla jsem si, že to zkusím, a tak mě to chytlo, že jsem u toho zůstala.
Máš nějaký svůj kreativní postup, kterého se při své tvorbě držíš?
Nejdřív začnu tím nejlepším, tedy přečtením celé knížky. 🙂 Už při čtení přemýšlím nad tím, z jakých střípků by se dala ilustrace poskládat, aby jednak dobře vyjádřila povahu knížky a zároveň vypadala zajímavě. Taky se snažím pamatovat na to, aby styl ilustrace odpovídal textu i svému publiku. Tak se postupně rýsuje nápad (anebo dva, tři), který často přijde zčistajasna třeba ve sprše (fakt že jo!). Ten pak vykrystalizuje do své finální podoby během skicování. Skici následně pošlu do redakce, ta si (když to jde dobře) jednu vybere, napíše mi své případné připomínky, a já se pak můžu pustit do ilustrování. Dřív jsem kombinovala tradiční postup s prací na počítači, ale teď už dělám všechno ve Photoshopu a s pomocí grafického tabletu, protože je to mnohem rychlejší a všechno můžu kdykoli změnit nebo upravit.
A co třeba rituály? Co všechno k práci potřebuješ?
Navzdory rozšířeným představám o ponocování uměleckých typů jsem spíš ranní ptáče, takže se mi nejlíp pracuje dopoledne, po obědě už to s mojí produktivitou jde hodně z kopce. Při práci si pouštím na YouTube ASMR soundscapes, třeba zvuky deště a praskajícího dřeva v krbu. Nedávno jsem objevila kanál, který má takováhle videa z prostředí Harryho Pottera (třeba zvuky bradavické knihovny nebo hospody U Tří košťat!!!), takže na tom teď ujíždím nonstop. A taky potřebuju neomezený přísun čaje!
U jakého titulu jsi měla představu o obálce hned v hlavě?
Vzpomínám si, že třeba Opak věčnosti jsem celý přečetla ve vlaku z Ostravy do Prahy, a když jsem vystupovala, tak už jsem měla jasnou představu o tom, co by na obálce mělo být.
A je naopak nějaký, nad kterým sis dlouho lámala hlavu?
Určitě, takových bylo víc. Třeba ty Ženy, co se nedaly, mi docela trvaly. Tam se nabízelo použít na obálku jeden z portrétů, které jsou uvnitř knížky, ale to mi připadalo jako neférové nadržování té jedné vyvolené ženě, a tak jsem dlouho přemýšlela nad tím, jak to udělat jinak. Pak jsem si bůhvíproč vzpomněla na skvělé kulisy z pohádky Šíleně smutná princezna, kde byly na stěnách takové kachlíky se siluetami různých dam, a od toho už stačil jen krůček k těm známkám.
Odmítla jsi už nějakou knihu ilustrovat? Případně je nějaké téma, se kterým bys nerada byla spojována?
Žádnou knížku jsem zatím neodmítla, ale u jedné se mi stalo, že mi její téma bylo tak vzdálené, že mě prostě nic dobrého nenapadlo a ze spolupráce tak po právu sešlo. Předem připravený seznam zakázaných témat nemám a nejsem si jistá, že bych ho mít měla. Myslím, že bych se neměla schovávat před věcmi, které jsou mi nepříjemné, protože je velká šance, že tam objevím něco zajímavého a ta ilustrace pak bude o to silnější. Pokud by mi ale i po pozorném přečtení knížka připadala vyloženě nekvalitní, lživá anebo morálně neobhajitelná, tak bych si tu práci určitě rozmyslela.
Máš vysněný příběh, u kterého by sis přála dělat obálku?
Jednoznačně Harryho Pottera! Ale ráda bych se jednou dopracovala i ke starším klasickým titulům, jako je třeba Pýcha a předsudek od Jane Austen, nebo k poezii, třeba Havranovi a dalším básním od Edgara Allana Poea nebo Květům zla od Charlese Baudelaira.
Na čem dalším právě teď pracuješ?
Momentálně mám rozdělané knížky Anne of Green Gables anebo Pravidla pro holky (wink wink!) Ale mám na stole i úplně jiné tituly, například pracuju na netradiční učebnici angličtiny pro Čechy, na kterou můj kamarád udělal sbírku na hithitu a vydává si ji sám, nebo na odborné učebnici Pivovarství pro moje rodiče, kteří jsou oba chemici.
Máš nějakou radu pro začínající umělce, kteří by se jednou chtěli propracovat třeba právě k ilustracím obálek?
Určitě! Nejdřív bych doporučila popřemýšlet nad tím, jestli se chcete věnovat vyloženě umění, kde si sami určujete, co chcete kreslit nebo malovat, anebo ilustraci, kde naopak pracujete podle cizího zadání. V obou případech se pak určitě vyplatí trénovat věci jako anatomii, kompozici, perspektivu, různé výtvarné techniky, práci s grafickými programy apod. Není podle mě bezpodmínečně nutné tohle všechno dělat v prostředí nějaké školy, ale myslím, že to hodně pomůže, protože budete mít zpětnou vazbu od učitelů a navíc si vyzkoušíte věci, které by vás samotné jinak vůbec nenapadly. Postupem času se začne vytvářet váš osobní styl a začnete zjišťovat, na co konkrétně byste se chtěli v ilustraci hlavně zaměřit. To můžou být knížky, ale třeba taky komiks, storyboardy, botanická ilustrace nebo třeba odborné ilustrace pro medicínské tituly, možností je spousta. Až tohle budete vědět, je dobré si sestavit konkrétně zaměřené portfolio (v mém případě to bylo třeba šest knižních obálek) a to pak poslat do nakladatelství, se kterými byste vy sami chtěli spolupracovat. A pak to chce hlavně trpělivost a neztrácet naději, že přijdou další zakázky! A ještě jedna rada pro poseroutky, jako jsem já: nebojte se poslechnout si dobrou radu a čtěte různé blogy nebo se dívejte na videa jiných ilustrátorů! Sice se potvrdí vaše nejhorší obavy toho, že třeba momentálně děláte něco blbě/neděláte toho dost anebo to neděláte vůbec, ale to přece nevadí, vždyť teprve začínáte! Pamatujte na to, že všechny tyhle věci nejsou to od toho, aby vám dokázaly, že na to nemáte a že jste pozadu, ale od toho, aby vám pomohly a inspirovaly vás!