Je to dobrý zastírací manévr, že? Zdá se, že celý svět se zaobírá jen a jen nějakou podivnou celosvětovou epidemií, a tak jsme trochu zapomněli na skutečný problém: KORUNAVIRUS. Leckdo si ho pod zástěrkou jiných problémů nevšiml, ale je tady. Na skoro všech obálkách YA fantasy: Ohrožuje čtenáře, nakladatele i knihkupce. Jak vznikl a proč se tak rychle šíří? Přinášíme exkluzivní reportáž.
Zatímco se všichni knižní odborníci soustředili na vrány, které se poslední dobou na obálkách objevují celkem často, opravdové nebezpečí v podobě motivu korun se nepovšimnuto šířilo dál. První případy se začaly objevovat už kolem roku 2015, kdy vyšla Rudá královna od Victorie Aveyard – tato autorka si koruny hýčká na obálkách celé své série a nebojí se je ukázat světu. Dál už se epidemie šířila rychle a bez sebemenších zábran. Srdce čtenářů po celém světě si tak získal například Krutý princ od Holly Black. Koruna se dokonce objevuje i na obálce druhého dílu s názvem Podlý král a totéž se chystá pro závěrečnou knihu Královna ničeho.
Pokud vnímáte takové šíření viru jako krajně nezodpovědné, nejspíš vás šokuje titul Tři temné koruny od Kendare Blake. Ten totiž na odiv vystavuje ne jednu, ale hned tři koruny. Začátek roku 2019 proto můžeme označit za zlomový bod, kdy začal počet korun na knižních obálkách exponenciálně narůstat: objevil se tak například závěrečný díl série Časodějové – Koruna času od Natalji Ščerby nebo Princezna popela od Laury Sebastien, přičemž oběma obálkám dominuje motiv koruny.
A jaká je aktuální situace? Začátkem roku vyšel Polibek vítězů od Marie Rutkoski, jehož obálka také staví korunu plně na odiv a zasahuje dokonce novou cílovou skupinu – kniha totiž vyšla v elektronické podobě, a tak se virus dostává i k očím čtenářů, kteří preferují e-knihy. Za momentálně nejnebezpečnějšího nositele viru však vědci považují Čtyři mrtvé královny od Astrid Scholte, jelikož na obálce se neobjevuje ani jedna, ani dvě, ani tři, nýbrž dokonce čtyři koruny! Vzhledem k tomu, že kniha slaví mezi knihomoly velký úspěch, v následujících měsících očekáváme další skokový nárůst počtu nakažených.
Co ale umožnilo korunaviru se tak rychle rozšířit? Proč mu podléhá tolik knihomolů? A je doopravdy tak nebezpečný, jak se zdá? Přečtěte si názory odborníků:
Žanet (předsedkyně skupiny Knihomolové pod 160 cm): „Osobně si myslím, že koruny jsou takovým nevyčerpatelným zdrojem. Každá koruna je jiná a na oko člověka to působí prostě příjemně. Takže si myslím, že je to hlavně lákadlo pro čtenáře, protože co si budem – tu knihu si podle obálky prostě koupíme a ty korunky jsou vždy strašně krásné. Logičtějším vysvětlením by asi bylo, že máme hromadu příběhů s princeznami a královnami a protože čtenáře to baví, tak musí být na obálce jasně vidět, že právě o nich kniha bude.“
Bára (děkanka fakulty prokrastinace čtením): „Každá malá holčička si jednou přála být princeznou a princezny samozřejmě nosí korunky. Někde v podvědomí nám tenhle emocionální vjem touhy zůstal a čistě teoreticky by marketing mohl pracovat s touhle psychickou vazbou čtenářek. Pravděpodobnější, ale spíš bude fakt, že koruny jsou jako sněhové vločky nebo popcorn – každá je úplně jiná a tak se nikdy neomrzí?“
Adelína (držitelka ceny Nejpuntíkovanější bookstagram): „Můžeme se na to podívat ale také z jiného úhlu… co když o koronaviru byli grafici obálek informováni o něco dřív než ostatní lidé a všemi těmi korunami nám chtěli naznačit nebezpečí, které se nezadržitelně blížilo! Vždyť pokud se podrobně podíváme na stavbu viru, určitou podobu s korunou samotnou lehce nalezneme! Berme to tedy jako varování, které bohužel nebylo včas vyslyšeno.“
Vali (vystudovaná doktorka oboru dělání z komára velblouda): „Dle mého expertního názoru se korunavirová epidemie rozšiřuje rychleji než vrány a nebo dokonce výskyt víl, či elfů v knihách. Narozdíl od vrány, která bývá symbolem nespravedlnosti a utrpení se koruna vyznačuje pozitivnějším a honosnějším významem, koruna totiž znamená, sílu, bohatství a pozitivitu, což samotným čtenářům dodává sebevědomí. No představte si sami, jak někdo sedí v metru a čte knihu, na které je vrána, tento člověk vás nejspíš nezaujme vůbec, jelikož kdo by se chtěl bavit s ornitologem? Za to, když člověk čte knihu tak honosnou, že na ní je více než jedna koruna, třeba 3 nebo dokonce 4! Je pak jasné, že se jedná o důležitého člověka a kontakty s ním se dají využít. Proto čtěte knihy s korunami, budete mít kamarády. A ještě jedno moudro na závěr, lepší korunavirus, než li koronavirus.“
Pevně věříme, že korunavirus už si nikdo nedovolí srovnávat s obyčejnou vraní chřipkou, a knižní svět jej konečně přestane brát na lehkou váhu. Přece jen není pandemie jako pandemie – ale jen díky korunaviru si můžete přečíst tolik skvělých YA knih.
Pro deník Humbook napsala Marky (prezidentka asociace nekonečných čtenářů, externí konzultantka pro oblast zdravotnictví)
je fakt, že jakmile vidím na obálce korunu, sahám po knize mnohem rychleji, než po všech ostatních, takže já korunavirus 100% šířím dál 😀 (asi chci mít kamarády)
Musím podotknout, že Selekce ve svých krásných obálkách koruny také skrývá. Že by tato celosvětově uznávaná série byla předchůdcem KORUNAVIRU a podprahově by tak ovlivnila ostatní nakažené? Možná právě proto je stále oblíbená v mnoha vrstvách čtenářů. Můžeme jen spekulovat.
Korunavirus zasáhl i mě a to už r. 2000, kdy vyšly „Princezniny deníky“.