Vadí, nevadí: Doplňkové knihy a prequely

V rámci série Vadí nevadí se snažíme posvítit si na ty největší knihomolské kontroverze. A mezi ně jednoznačně patří i otázka doplňkových knih k sériím – ať už se jedná o události před prvním dílem, úhel pohledu jiné postavy, nebo třeba sbírku povídek. Možností je mnoho, a proto se dnes podíváme, jestli stojí za to se do těchto knížek pouštět.

Pomocnou ruku nám v této diskuzi už tradičně podala skupina Humbook blogeři. Chcete se k dalšímu Vadí, nevadí přidat taky? Sledujte nás na Instagramu!

Na první pohled můžou doplňkové knihy znít jako naprostá nuda. Už jste si přečetli hlavní díly v sérii, znáte vyústění zápletky a máte na všechno vlastní názor. A najednou autor přijde s tím, že pro vás má další knížku. Co se v ní bude dít? A nezničí vám to dojem z vaší milované série?

@_kniho_holka tvrdí, že v těchto dodatcích se toho často příliš nestane a autoři občas využívají touhu čtenářů se s daným světem a postavami ještě na chviličku nerozloučit. Zároveň si (zejména u prequelů, tedy knih odehrávajících se před dějem hlavní série) musíte dávat pozor, abyste si náhodou nechtěně nevyzradili část zápletky. Spousta sérií má doplňkových knih hned několik a je dost snadné se ztratit ve správném pořadí čtení. Navíc se občas zdá, že jediným záměrem těchhle dalších svazků je vytěžit ze světa maximum, a ne odhalit více informací. Série, co mají více doplňků než původních dílů, tak spíš často tratí, než aby si tím polepšily.

Celkově nejméně oblíbenou kategorií doplňkových knih jsou ty, kde autor pouze přepíše část děje z původní série z pohledu jiné postavy. Najdou se ale samozřejmě i fanoušci takových příběhů! Třeba @lostinfantasy_books je toho názoru, že by si ze svého oblíbeného knižního světa přečetla naprosto jakýkoli bonus – a jistě není sama. Doplňkové knížky jsou zkrátka skvělý způsob, jak se dostat k dalším informacím o postavách, o světě a vůbec o všem, co s našimi milovanými sériemi souvisí.

Jak píše @knihy.zivota, už jen návrat do oblíbeného světa dává takovým knihám smysl, a navíc často můžou zodpovědět otázky, které vám po dočtení původní série kolovaly v hlavě. Mimo to máme možnost sledovat další vývoj hlavních postav, nebo třeba dostanou víc prostoru ty vedlejší. A spousta autorů má vážně co nabídnout, třeba děj před nebo po původní sérii, anebo třeba propojení zápletky, která nedostala tolik prostoru, ale přesto byla na pozadí hlavního příběhu poměrně důležitá. Zkrátka a dobře, pokud jste napsali dobrou sérii, všichni si rádi přečteme další dobré knihy o stejných postavách ve stejném světě.

Celá tahle diskuze by se dala hezky shrnout citátem od @adel_the_knihomol: „Za mě nevadí, jen s tím musí umět autor pracovat.“ A kde se to třeba povedlo? Mezi nejvychvalovanější doplňkové knížky patří ty k sérii Srdcerváči od Alice Oseman, Selekce od Kiery Cass nebo třeba Měsíční kroniky od Marissy Meyer.

No a nakonec přidáváme jeden zcela zásadní apel na nakladatelství, který nám připomněla @tasknihama: nejdůležitější na doplňkových knihách je, aby byly stejně formátované (a hlavně vysoké), jako původní díly série. To nejhorší, co se totiž můžeš stát, je, že vám vedle sebe nesedí v knihovně. No a takovou krizi bychom přece nikdy nemohli dopustit…

Co si o doplňkových knížkách a prequelech myslíte vy? Čtete je, nebo vás vlastně moc nezajímají? Dejte nám vědět do komentářů.

Co vy a doplňkové knihy a prequely?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *