7 nejlepších magických systémů v knížkách

Když se pouštíme do čtení fantasy knížek, očekáváme, že autor nebo autorka nám ukáží něco nového, nebo aspoň něco starého, ale obohatí to něčím, co nás překvapí nebo vykolejí. Prakticky na každé knize se něco takového najde, takže bylo těžké vybrat z nich jen pár. Nakonec jsem se zvládla rozhodnout a vybrat jich jenom osm.

V Krvavém lístku se seznámíte se třemi různými druhy magie, kde každá funguje na jiném principu. A to není všechno! Hlavní hrdinka také vidí duše zemřelých a celá kniha je protkaná bájemi, které vás dokáží zaujmout a naprosto pohltit. Vše se odehrává ve městě obehnaném magickou zdí, která se začíná hroutit a rozpadat.

Schopnosti, které Kendare Blake ve Třech temných korunách představila, nejsou ničím překvapivým, ale jejich pozadí jim dodává na originalitě. Každá ze tří sester má zvláštní moc – jedna ovládá zvířata, druhá počasí a třetí jedy. Trojčata narozená do královské rodiny, ale čeká nehezký osud… Musí proti sobě bojovat a jen jedna smí usednout na trůn. Blake dokázala vzít poměrně obyčejné a časté aspekty magických světů a poskládat je tak, že vytvořila něco nečekaného.

Už jste někdy viděli magický dým pocházející z démonů? Já taky ne. Nejlepší na celém konceptu Zlodějů dýmu ale je, že na začátku vám to nepřijde jako nic moc výjimečného. Čím dále se však v knize dostáváte, tím více pozorujete určité zvláštní věci a začínáte si sami skládat obrázek, který Sally chce, abyste viděli, aniž by vám to explicitně řekla. Nic není tak, jak na první pohled vypadá a konečná pointa vám nakonec vyrazí dech.

Leigh Bardugo v rozhovoru řekla, že jí trvalo neskutečně dlouho vytvořit zásady a pravidla jejího magického světa nacházející se v její sérii Griša (a dalších, která se odehrávají ve stejném univerzu). Existují zde tři řády, kde každý z nich ovládá jiné schopnosti a dovednosti. V původní trilogii hraje magie ten největší prim a všechny zákonitosti se nejlépe naučíte tady (třeba při přípravě na chystaný seriál). Velkou roli zde hrají světlo a stín, ale zároveň Bardugo ukazuje, že ne všechno je černobílé. Což je obecně téma, které naleznete ve všech jejích knihách.

Sara Holland zasadila Everless do světa, kde se platí časem. Jak? Pomocí krve každého člověka, ze které se přetvoří mince. To vám ubere i váš životní čas, dokud nezískáte nějaké mince nazpět a nepřeměníte ji zpět na krev. A to není to jediné, co činí Everless zajímavou. Celý svět je skvěle vybudovaný, můžete zde vidět unikátní kulturu a politikaření. Holland vše buduje postupně, takže se různé náležitosti dozvídáte přesně v ten pravý čas a nebudete moci knihu odložit.

To, že Maasová prostě psát umí, to víme. A přestože to ve Skleněném trůnu hraje trochu podružnou roli, tak dokázala vytvořit i originální, složitý svět s dlouhou historií, několika různými rasami a různými druhy magie. Všechno to dohromady sedí a dává smysl. Určité věci, které jsou potřeba dovysvětlit a dát lépe do kontextu se Maasová chystá poskládat do průvodce světa Skleněného trůnu. Hodlá zde vysvětlit božstvo, mytologii a všechno ostatní, co se nevešlo do knih a rozšířit to, co tam vyvinula.

Richelle Mead dokázala vzít téma upírů (i když v době, kdy Vampýrská akademie vycházela, okolo nich nebyl ještě takový boom) a naprosto ho překopat a vytvořit nový a originální systém. Vampýři zde mají zvláštní schopnosti, které se dělí do různých kategorií a spolupracují s dhampýry, pracující jako jejich ochránci. Celá společnost má jasně daná pravidla a vše dává dokonalý smysl. Sama jsem si nedávno dala rereading celé série a i po těch letech mě to stále baví a žasnu nad tím, co Meadová dokázala.

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

5 komentářů: “7 nejlepších magických systémů v knížkách”

  1. _a_pokud_nezemreli napsal:

    Ahoj, hodně knížek z tohohle seznamu jsem ještě nečetla, ale už je mám na TBR listu. Chybí mi tady ale Naslouchač, protože ta magie která se knihou plazí je taky zajímavá. Jinak vám děkuji za typy❤️

  2. Knihy a můj dodatek napsal:

    Ahoj! Mnoho knih jsem nečetla ale zaujaly mě. Osobně mi tu chybí Paolini a jeho Odkaz dračích jezdců, kniha Eon od Goodmanové a nebo Dračí oči od naší Kristíny Hlaváčkové 😅

  3. Alee napsal:

    Určitě by tu měl být Naslouchač, nejlepší magické systémy má ale stejně jen Brandon Sanderson.

  4. Goodkind napsal:

    Naprosto úžasný systém má Terry Goodkind. Je zvláštní, že jej moc lidí nezná a přitom patří mezi mé nejoblíbenější…prostě umí psát a jeho svět je skvěle propracovaný.

  5. Cutthemark Thefatesdivide napsal:

    S YA jsem teprve nedávno začala a bohužel nemám na čtení tak moc času, přesto jsem si jistá, že by tu měla být Veronica Rothová. Její Divergence je sice spíš sci-fi dystopie, která s magií nemá moc společného, ale mrzí mě, jak moc se zapomíná na její poslední duologii. Čáry života, o to víc pak Cesty se rozcházejí, jsou úžasně a do detailů rozpracované světy (a postavy), kde nic nefunguje, jak jsme zvyklí, a přesto každá planeta nenápadně vystihuje různé lidské vlastnosti. Přestože Rothová všechno nové a jiné představuje tak přirozeně, že si ani neuvědomujeme, že se jedná o magii a prostě to bereme jako naprosto samozřejmou věc, tak je celý svět Čar života fantasy světem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *