Nedávno jsme na našem blogu měli skvělý rozhovor s Rutou Sepetys, autorkou těch nejlepších young adult historických románů, které teď najdete v knihkupectvích (fakt, to ani trochu nepřeháníme). Mluvila v něm mimo jiné o tom, jak si vybírá historické události, o kterých chce psát a my jsme si řekli, že ji s HumbookTeamem trochu pomůžeme. Tohle jsou naše tipy.
Mně by se hrozně líbilo, kdyby se další Rutina kniha odehrávala v době boje Irů za osamostatnění a vznik samostatné Irské republiky. Myslím si, že spousta lidí si neuvědomuje, kolik úsilí a krve to stálo a jak odlišný průběh jejich osamostatnění mělo oproti tomu československému. Navíc by se taková knížka odehrávala v poválečné Evropě, což by ukázalo i důsledky války. Úplně vidím příběh, jak se do sebe zamiluje irský republikán a dívka z (dnešního) Severního Irska toužící po setrvání v monarchii. Zaprvé by to umožnilo náhled na obě strany a za druhé by se taková knížka jen velmi těžko dala odložit.
Málo známé události moderních dějin jsou přesně můj styl – proto koneckonců tak zbožňuju knihy Ruty Sepetys. Oblast, které se (nejen během dvacátého století) i přes její důležitost málo mluví, je určitě Kanada. A proto by mě nesmírně zajímalo, jak by autorka zpracovala konflikt mezi frankofonními a anglofonními částmi Kanady ve druhé polovině 20. století. Během 60. a 70. let probíhala v Kanadě Tichá revoluce, kterou pak v 80. letech následovala dvě referenda o nezávislosti Quebeku. Ačkoliv se o těchto událostech moc nemluví, věřím, že Ruta Sepetys by je dokázala zpracovat zajímavě – a to si rozhodně zaslouží!
Ráda bych si přečetla příběh nějaké silné ženy, která bojovala za ženská práva. První organizovaná kampaň za volební právo žen začala v polovině 19. století a ve dvacátých letech 20. století toto právo získaly ženy v mnoha zemích. Rozhodně to ale nebylo lehké a ve světě to byl běh na dlouhou trať. Ráda bych se nechala inspirovat příběhem odhodlané ženy, která dokáže bojovat za něco opravdu důležitého.
Určitě o Pompejích! O popelem zasypaném městě jsem se doslechla poprvé na základce a od té doby mě fascinovalo. Jak se to mohlo seběhnout tak rychle? Jaké byly osudy lidí, jejichž svět ze dne na den přestal existovat? A jak zkáza působila na ty, kdo ji přežili? (Například obchodníky na cestách, kteří se do Pompejí později vrátili?) Podle mě je zde plno cest, jak by se dal příběh pojmout a moc ráda bych si ho z pera autorky přečetla
Válka ve Vietnamu skončila teprve před půl stoletím a doteď se tamní lidé a celá země z bojů dostává. Byla to válka, ve které se vyzkoušely odporné, nyní už naštěstí zakázané biologické zbraně, válka, která proletěla světem na vlně hnutí hippies a která se připomíná zvýšeným počtem hendikepovaných v mladších generacích… Kdyby se autorce nějakým způsobem podařilo zpracovat příběh o životě vietnamského vojáka, v džungli, v bahně a podzemí v metr a půl vysokých kilometrových tunelech, bez potřebné techniky, bez potřebného ošacení a naopak, na druhé straně příběh amerického vojáka, ztraceného a vyděšeného, vyslaného na smrt s jedinou jistotou v podobě rezavějící zbraně v tropickém, cizím prostředí, tak bych knihu doporučovala v každém videu, v každém příspěvku a snažila se na ni naplácnout nálepku HumbookTipu pokaždé, kdy by Ola tuto debatu vytáhla.
Já jsem úplně poslední, kdo přichází se svým tipem, a když jsem si přečetla, co doporučily holky, věděla jsem, že musím zvolit naši historii. Možná ale trochu jinak, než čekáte. O druhé polovině 20. století se toho u nás napsalo a natočilo docela hodně, proto by mě zajímal spíše příběh útěku. Kousek knihy by se věnoval životu v Československu, kterému vládnou komunisti, ta doba před emigrací, pak by zasáhla nějaká velká událost (procesy v 50. letech, invaze vojsk Varšavské smlouvy apod.) a následoval by útěk za hranice. Možná by byla hlavní hrdinka zamilovaná a řešila nejen obrovský strach z budoucnosti, vyrovnávala se s životem uprchlíka v cizí zemi, ale ještě by byla odloučena od člověka, kterého má ráda (možná pak nějaké shledání po revoluci?). Myslím, že Ruta by to napsala nádherně a téma emigrace je v dnešní společnosti velmi důležité.