Máte rádi vážná témata v knihách, filmech i seriálech? Pak už jste určitě četli náš čtvrtý HumbookTip, Na co slova nestačí. Tenhle příběh otevírá mnoho závažných problémů, nad kterými se může čtenář zamyslet… a dost možná vás některá zmíněná problematika zaujala tak, že byste se o ní rádi dozvěděli něco víc. A právě od toho je dnešní článek – máme pro vás pět tipů na filmy, seriály a dokumenty na Netflixu, které vám po dočtení Na co slova nestačí rozšíří obzory.
Tohle téma se v Na co slova nestačí objevuje velmi jasně: otec hlavního hrdiny Reva mu ubližoval a šel za to do vězení. Psychické dopady na Revovi můžeme pozorovat po celou dobu čtení – stejně jako je pozorujeme na Kat, hlavní hrdince netflixového seriálu Spinning Out. Tohle ale není jen tak nějaké drama pro teenagery z prostředí krasobruslení. Katina matka bojuje s vlastními psychickými problémy, které si vybíjí na vlastních dětech. Kat se navíc snaží mladší sestru chránit, takže se na ni jejich matka soustředí ještě víc. Sledovat tuhle rodinku není nic příjemného. Zato si stejně jako u Na co slova nestačí uvědomíte, jak silný dopad takové jednání rodičů na jejich děti má.
Revovi adoptivní rodiče jsou skvělí, milující a tolerantní. Adopce ale není tak jednoduchý proces, jak ukazuje i film Instant family (česky Najednou jsme rodina). Manželé Ellie a Pete se rozhodnou adoptovat, a nakonec si do pěstounské péče vezmou tři sourozence. Jak už jsem ale naznačila, všechno není jenom růžové a tenhle snímek skvěle ilustruje realitu soužití pěti různých lidí. I když se ale zabývá poměrně složitým systémem osvojování, je to ale pořád jenom film, takže se dočkáte emotivních momentů v hollywoodském stylu a možná si i popláčete.
Tahle problematika se okrajově objevuje ve spoustě seriálů na Netflixu, jednoznačně ovšem můžu doporučit Riverdale. Sledujeme osudy party kamarádů v jednom malém městě, ale nepřímo taky osudy členů jejich rodin. A čím dál se seriál posouvá, tím se rodina stává důležitější. Rozvod a neshody rodičů vyvstávají hned v několika rodinách, od začátku ale vidíme odcizení otce a matky hlavního hrdiny Archieho. Právě vztahy v téhle rodině vidíme už od prvního dílu hodně zblízka a jsou poměrně propracované, i když se kolem nich netočí hlavní zápletka.
Různé formy šikany a především jejich důsledky hodně dopodrobna rozebírá seriál Thirteen Reasons Why a vlastně i kniha Třináctkrát proto, podle které se točila první série. Hlavní hrdinka Hannah Bakerová spáchala sebevraždu a zanechala po sobě kazety, kde popisuje své důvody, proč to udělala. Tohle není žádná netflixová oddechovka, rozhodně ale rozebírá složitější dopady chování vůči jednotlivci. Kromě kyberšikany tu dostávají prostor i další formy šikany, ale taky spousta dalších závažných témat. S každou sérií se seriál trochu mění, ale zpráva, kterou se snaží předat, zůstává. A je stále stejně důležitá.
Jak se dozvídáme už v Dopisech ztraceným, násilí Revova otce bylo spojené s náboženstvím. K tématu nábožensky motivovaného násilí pochopitelně existuje mnoho knih i filmů, protentokrát bych ale ráda doporučila dokument, a to Cults – Explained. Najdete ho taky na Netflixu a je součástí poměrně populární série dokumentů na různá témata. Pokud máte dlouhé podzimní večery, doporučuju se podívat na všechny díly. Názor si můžete udělat sami, ale dozvíte se toho spoustu!
budou i doporučení na HBO Go?